Anasayfa

Sohbet Makale

YiLDiZ`in Babaannesi

YiLDiZ`in Babaannesi

 

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımda da babaannemle röportaj yapmaya çalıştım. Gönül isterdiki babaannemin şivesi ile yazayım. Ama wep kabul etmiyor bende mecbur kibarlaştırmak zorunda kaldım:) Babaannemin şivesi şöyle mesela gidelim yerine gidek. Kurban olam yerine gurban olam. Vs vs gidiyor yani şimdi okursanız beni daha iyi anlayacaksınız. Umarım birgün bu yazıyı tanıdık biri okumaz😂  Tamamen gerçektir. Tamamen samimiyet kokuyor. Röportaj dan çok dedikoduya benzedi😂 Ben yaşlılarla sohbet etmeyi çok seviyorum. Herkesin bir kafa dengi vardır ya. Benimde yaşlılar kafa dengim.

Unutmayınki onlar hiç bir zaman gençleşmeyecek bizim gibi olamayacak. Ama biz birgün onlar gibi olacağız. Ben babaannemi çok seviyorum. Benim dedem geçen sene Mayıs ayında 102 yaşında vefat etti.. Benim dedemin bacakları yoktu. Diz kapağından aşağısı yoktu. 50 sene öyle yaşadı. Protez ayaklarla hayata tutundu. Sonra zamanla gözlerini kaybetti.  Bi 10 sene de karanlığa mahkum yaşadı. Babam dedemle anlaşamamış karşı çıkmış. Ben küçükken bizimkiler beni alıp istanbula gitmişler. İstanbulda yaşadık. Dedem çok kindar biridir. Bi 25 sene babamla konuşmadı. Tabi beni de köye getirmediler. Ben 2 senedirli köydeyim. Dedemle 1,5 seneyi beraber geçirdik.

Ondan o kadar çok şey öğrendimki. Keşke hep onun yanında büyüseydim diyorum şimdi.  Dedem gözümün önünde vefat etti. Yataktayken sürekli evliyalarla konuşurdu. O kadar çok ismimi geçirdi ki, o haldeyken o kadar dualar ettiki bana. Bu anlatılmaz ya şu an bunları yazarken bile tüylerim diken diken oluyor. Babaannemin kulakları duymuyordu dedemin de gözleri görmüyordu. Dedem hep derdiki benim gözlerim babaannen, onun kulakları da ben. Öyle çok seviyorlardı ki birbirlerini çocuk gibilerdi ya. Canım dedem mekanın cennet olsun. Azcık babaannemle röportaj yapmaya çalıştım. Bakalım neler konuşmuşuz. Pek özenmedim. Doğal samimiyet koksun istedim.          ~~~Röportaj Saati~~ 
YiLDiZ>Babaanne ben sana biraz soru soram sende bana cevap ver olmaz mı? Röportaj gibi bir şey yapalım.

Babaannem>Ne soracan da, internete falan koymayasın. Bu yaştan sonra elin diline düşerim. Beni konuşturup görüntümü alıyon yine. 

YiLDiZ >Ya yok internete falan koymayacam. Telefona da çekmeyecem. Sadece yazacam. Öyle bir yazı yaa hani dedem bir mektup yazmıştı ya hatırlıyor musun? Hala saklıyoruz. Böyle seninde bende bir hatıran olsun 

Babaannem>He şükür deden ortalığı birbirine kattı öldü.

YiLDiZ>Şimdi babaanne o konulara girmeyelim. Kendini bir tanıtsana.

Babaannem> O nasıl soru öyle.

YiLDiZ> yaw işte adını yaşını falan diyecen. Hadi güzel bir röportaj yapalım üzme beni.

Babaannem> Ben Gülsüm, yaş olmuş 85 daha ne diyem.

YiLDiZ> Dedemle aranızda 20 yaş varmış evlenmişsiniz. Dedemle mutlu muydun babaannem:)

Babaannem> Deden çok çapkındı kızım. Benide kandırdı.Köydeki bütün kızlar deden peşindeydi. Gerçi deden de az değildi. Her kıza birer boncuk verirdi.

YiLDiZ> Ama senle evlenmiş bak. Severek mi evlendin peki.

Babaannem> sevdim sevmesem gelir miydim.

YiLDiZ> Gelmezdin:)Gerçi gelmesen bile kaçırırdı dedem seni.

Babaannem>Kolay mu öyle baba evinden kaçırmak.

YiLDiZ>Peki mutlu muydun babaannem.

Babaannem> Mutluydum ama onun yaşadığı hayat hayat değildi kızım.Biz evlendik 20 sene sonra ayaklarını kaybetti deden trende çalışırken. Kolay mı 9 çocuğa ben baktım. Onun zoruna gidiyordu ama elden ne gelecek. Sonra da gözleri gitti işte. Aman öldü kurtuldu deden.

YiLDiZ> Peki babaanne burda en sevdiğin komşun kim?Kimle en çok dedikoduyu yapıyorsun?  

Babaannem>Ben dedikodu sevmem de yapanlar var. Zekinegile gidiyorum daha çok, onunda torunları gelmiş kafam dayanmıyor  gürültüye.

YiLDiZ>Torunları demişken senin en sevdiğin torunun kim bakalım:)

Babaannem>Seni sevdiğimi biliyorsun. Bi de Erdal amcan küçük oğlunu seviyorum. Kızı fena. Allah kimsenin başına vermesin.

YiLDiZ>onu bende sevmiyorum valla. ımm başka ne sorsam sana acaba. 

Babaannem>Dün sizin oraya geldim. Baban balkonda oturuyordu. Seni sordum uyuyor dedi. Ananda hiç görünmedi gözüme. Az babanla oturdum. Sigara içiyordu. Ne var şu zıkkımda dedim. Bi de gülüyor. Canı ile cebelleşiyor hala tüttürüyor. 

YiLDiZ> Boşver ona bir şey denmiyor artık. Aklıma soru gelmiyor ya. Ha chat yapmak nedir biliyor musun babaannem:)

Babaannem>Ben yabancı şeylerden ne anlarım yavrum. Soruyon yaşıma göre sor.

YiLDiZ>Tamam aklıma da soru gelmiyor napayım. Sen sor desem bana ne sorursun mesela?

Babaannem> Evlenmiyor musun daha neyi bekliyorsun? Herkes çoluk çocuk sahibi oldu sen neyi bekliyorsun daha.

YiLDiZ> Ya babaannem içimden de inşallah böyle bir şey sormaz diye de geçirdim ha. Sende beni gördükçe bunu soruyorsun. İsteyenim yok napam.

Babaannem> Ona yok buna yok. Neyi bekliyorsun yavrum daha. Canere niye evet demedin. Oğlan 6,5 milyar maaş alıyormuş. Buldun da bunuyorsun.

YiLDiZ> Maaşını mı sordun bide babaanne:)

Babaannem> Niye sormayam. Ama başından bir evlilik geçmiş. 3 aylık bir evliliği olmuş. Yalan mı doğru mu bilmem de. Kadın iş yapmıyormuş. Temiz değilmiş dediler.  

YiLDiZ>Vay ben ölem. Neyse bizim bu yazı dedikodu gibi olcak sanki. Gelinlerini seviyor musun peki babaannem.

Babaannem> İyiler haslar da birbirleri ile sürüşüyorlar. İçlerinde en sefil senin anan. Allah razı olsun ne pişirse bana da getiriyor.

YiLDiZ> Annem seni sevmiyor ama. Diyor ki ölse de bende kurtulsam:)

Babaannem>Ses ses anan öyle demez soytarı. Yine benle dalga geçiyorsun.

YiLDiZ>Geçenlerde dedemin mezarına gittik ya. Dedemi özlüyor musun babaannem:)

Babaannem> Özlenmez mi yavrum. Mezarlığa gidene kadar dizlerim kopuyor. Babanı götürürsen beni de araba ile götür. Yürüyemiyorum artık nefesim kesiliyor.

YiLDiZ> Tamam babaanne. Eskilerden biraz bahsetsene bana babaanne. Yeni nesilden memnun musun?

Babaannem> Eskiden komşuluk vardı kızım. Aman ne sen sor ne ben anlatam. Bizde sizin gibi gençlik yaşadık ama sizin gibi serbest değildik. Sizin şimdi ellerinizde birer telefon. Yediğiniz önünüzde yemediğiniz arkanızda.

YiLDiZ> Bizde yenilere ayak uyduruyoruz napalım babaannem:) Eskilere gelmişken bir şey soracam sana. Burdaki yaşlılar hep diyorki.  Şunun öllüğünü ben eledim. Onun öllüğünü ben eledim. Öllük ne oluyor babaanne. Ben bunu sormuştum bana sen bilmezsin demişlerdi.

Babaannem> Eskiden bez mi vardı kızım. Öllük yapardık. Öllük toprağa diyoruz. Toprağı elerdik. Çocukların altına koyardık poşetlerle de bağlardık. Ben 9 çocuğumu da hep öllükle büyüttüm. Bez o zaman vardı ama kimin eline geçsin. Nerden bulalım. Yokluk vardı o zamanlar yavrum. 

YiLDiZ> Eskiden hayat zormuş demi. Şimdi herkes kolaya kaçıyor.

Babaannem> şimdikiler yatıp kalksın şükür etsinler hallerine. Elle çamaşır yıkardık. Bir sürü keçimiz vardı. Tek başıma elle sağardım. Şimdi sağmanın bile makinesini çıkarmışlar kızım.

YiLDiZ>Aynen haklısın babaannem. Yaw ben buraya 11 de geldim. Saat olmuş 3 zaman nasıl geçti böyle. Gideyim bakayım bizimkiler napıyor.

Babaannem>Olsun ne olcak bir kat yatak da şuraya serem. Yanımda kal.

YiLDiZ>Korkuyorum ben burda kalırken ya. Dedemin ruhu geliyordur senin yanına gece:)

Babaannem>Gelip napacak deden daha. O şimdi öteki tarafta beni bekliyordur.

YiLDiZ>Yok yok sen daha iyisin.sana bir şey olmaz babaannem.

Babaannem> Soytarılık yapmaya başladın yine. De git evine

YiLDiZ> Tamam gidecem de babaanne. Sen bana niye soytarı diyorsun. Soytarı kime denir biliyor musun sen?

Babaannem>Ne desem dalgaya vuruyorsun. Soytarı demeyem de ne diyem. Allah sana uzun ömür versin.hep böyle yüzün gülsün yavrum. 

YiLDiZ> Amin

Babaannem> Baban başını bekleme. Evlen. Her gün dua ediyorum senin için.

YiLDiZ>Kısmet bakalım:)

Babaannem> Oturduğun yerde kısmet beklersen. Benni konuşturma gadan bana gele de git evine. 

YiLDiZ> Tamam gidiyorum. Yarın iftara bize gel. Gelmezsen kapına dayanırım. 

Babaannem> Yarın olsun bir kurban olam. Ayaklarına sağlık

YiLDiZ> Ben iftara bir saat kala gelir seni alırım. Hadi iyi akşamlar.Allaha emanetsin. 

Yaşlılarda diğer insanlar gibi sohbet etmeye, sevmeye, sevilmeye ihtiyaç duyarlar. Lütfen onları dışlamamaya baş üstünde tutmaya çalışalım.

YORUM BIRAKIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

guLbeseker dedi ki:

Ya cok guzel cok samimi bir sohbet olmus emegine saglik canim mevlam babannene saglik sihhat nefesine kuvvet versin .. okurken kendi babannemi animsadim gercekten cok hos bi yazi olmus 🙂

LiLya dedi ki:

Guzel seyler paylasdikca daha guzellesir guzel sohbetlerimize sizde katilmazmisiniz

CnS dedi ki:

Nineniiiii öperimmmmmm 😍😘 çok doğal 🙂

Kemal dedi ki:

Güzel bir söyleşi olmuş Yıldız emeğine sağlık Yaradan Babaannene sağlıklı güzel ömürler versin

baL dedi ki:

YiLDiZ yüregine emegine saglik canim cok güzel ve samimi olmus. ALLAH babannene saglik kuvvet versin ♡

johansson_87 dedi ki:

Yıldız babanneni görmeden sevdim valla elleriden benim için öp demedi deme seni evercek babanne tehlikeye benziyor kalan ömrünü hem iyi ve güzel geçirir inş. sevgiler saygılar babanneye 🙂

bereli dedi ki:

vizontelede diyorya vallahi benim aklıma gelmişti.. 🙂 ama benim aklıma gelmemişti tebrik ediyorum seni yıldız güzel olmuş babaannenin emeğine sağlık..:)

oLCay Saraçlar dedi ki:

sLmlar Cano eline yuregine sağlık cok samimi ve sıcak bi sohbet olmuş ben aslanpayını tatlı babaannene veriyom elerinden çpüyorum Allah saglıklı bir ömür versin inş ben boşuna Süper Babaanne demedim 🙂

KaLp dedi ki:

Yaaa cok tatli masallah :)) sen kime cekmissin belli oldu ;dd ellerinden operm selamlar

She dedi ki:

Çok güzel röportaj olmuş, samimi, içten ve bir o kadar hasret kokan. Babaannenin ellerinden öper, dedene rahmet dilerim YiLDiZ mmm. Iyiki varsın seni çok seviyorum 🥰❤

AhSen dedi ki:

Ne guzel bir hatira.. soz ucar yazi kalir.. cok tatli bir nine ve eglenceli bir torun harika sohbet olmus 😍😘🤗

Ezra dedi ki:

Anneanneme aşırı düşkün biri olarak babaannen ile olan sohbetinizi çok beğendim bir o kadar da duygulandım Yildiz, Allah babaannene sağlık versin ellerinden öperim 😊

ErzincanLi dedi ki:

Merhaba GüzeL Kardeşim Benim Gerçekten Çok Samimi içten Bir Ropörtaj oLmuş Babaannenın eLLerinden Öperim Emeğinize Yüreğinize SağLık

Asilbey dedi ki:

YiLDİZ : seni tebrik ederim gerçekten çok doğal ve eğlenceli bı o kadarda hüzünlü bı söyleşi olmuş babaanne in ellerinden öpüyorum dede nede Allah tan rahmet dilerim mekanı cennet olsun..

Başak dedi ki:

YiLDiZ cokkk tatlı bir sohbet olmuş ne vardı az daha kalıp sohbet etseydin 🙂 devamı olsa keşke. Babaanne nin ellerinden öperim 😊 Allah sıhhat afiyet versin inşallah 🙏 emeğine yüreğine dilinize sağlık ❤❤

SeRKaN dedi ki:

Dedenin mekanı cennet olsun ınş Yıldız

SeRKaN dedi ki:

Deden ortalığı karıştırdı öldü deden çok çapkındi haahahha 🙂

SeRKaN dedi ki:

Çok samimi bir röportaj kesinlikle Gulümseyerek okudum Deden de kendimi görüyorum yıldız :))))))

Nenen de çok samimi ve şeker Allah sağlık sıhhat versin ınş Ellerinden öperim gerçekten çok samimi olmuş yaa 🙂 Bir kat yatak serem de burda kal samimiyet yaaa

SeRKaN dedi ki:

Neneniiiii öperim yıldız:)

Nenene cekmissin :)))))