Anasayfa

Sohbet Makale

Günümüzde Sanal dünya

Günümüzde Sanal dünya

  1. Geçmişten günümüze Sohbet 

Sanal dünya bilindiği gibi sonu olmayan çok geniş bir alandır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte hayatımıza her alanda giren akıllı telefonlar ve bilgisayarlar artık vazgeçilmez bir parçamız. Her an akıllı cihazlarla istediğimiz zaman internetin sınırsız dünyasına girmemiz mümkün. Haber, spor veya güncel olaylarda istediğimiz zaman internetten yararlanmamız artık mümkün. Tüm bunların yanında sohbet odaları artık meraklılar için çok daha kullanışlı ve kolay. Geçmişte sadece internet kafelerden erişebildiğimiz chat ortamlarına artık giriş yapmak mümkün. Şanslı olanların evlerinde bilgisayar varken, herkesin böyle bir avantajı yoktu. Sanal dünya için bilgisayar başında saatler geçiren bir nesil iken, imkânlar artık çok daha uygun.

Bu iyi ya da kötü olsa da kullanım şekline göre farklılık gösterdiği bir gerçektir. Artık oturduğumuz yerden, işten, evden, otobüste ve hatta okulda sınıfta sanal dünya adım atmak çok kolay. Tabi ki gelişen tüm internet olanakları mobil sohbet, sohbet odaları ve sohbet sitelerini ön plana çıkarmıştır.

Sadece bilgisayarlardan ulaşabildiğimiz sohbet sitelerine günümüz şartlarında erişmek çok daha kolay ve pratik. Bu, bir bilgisayara ihtiyaç duymadan neredeyse her zaman elimizde olan akıllı telefonlar veya tabletlerle çok mümkündür. Bu her yönden iyi mi, tartışılır bir konu. Çünkü sanal dünyanın yalanlarına baktığınızda korkutucu boyutlardalar. Örneğin tanıştığınız ve arkadaş olduğunuz, hatta sevdiğiniz veya âşık olduğunuz kişinin gerçek kimliğini bilmemek ya da kendisini bekâr olarak tanıtan partnerinizin aslında evli olması. Tüm bunlar sohbet sitelerinin bilinen en büyük tehlikeleridir. Sohbetin en önemli kriteri: 

Saygı Olmadan Olmaz

Saygılı sohbet, elbette ilginç ve inanması daha kolaydır. Bazen tanıştığımız insanların yalan söyleme ustaları olması, onlara inanmamızı kolaylaştırır. Ne yazık ki sanal dünya bize kendinizi gerçek hayatta karşınızdaki kişinin yüzünden, gözlerinden veya jestlerinden anlama fırsatı sunmuyor. Bütün bunlara rağmen, kendini tanıyan, kendine güvenen ve bu yalanların farkında olan birini düşünelim. Onun için sohbet siteleri göründükleri kadar korkutucu değil.

Bir daha ki makalemde görüşmek dileğiyle arkadaşlar.. Unutmayın, saygı ve sevgi ile gelin bizlere.

YORUM BIRAKIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir