Anasayfa

Sohbet Makale

Anadolu insanlarını yıldıramazsınız

Anadolu insanlarını yıldıramazsınız

Hasta bir adam görüyordum dünya ile iletişimi kopmuş unutmus veya unutmak istiyor hayallerini, düşleri kalmamıs yokluk içinde bir şehir bir kasaba veya bir köy, Etini sütünü kendi yetiştirdiği canlıları.

2 küçük torunu var birisi Ayşe diyeri ali, dedelerine umutla bakan 2 göz babanneleri onlara düşkün anneleri tarlada nar bahçelerinde çalışıyor, babaları 2008’de hakkaride bir şehit binbaşı, babalarından kalan şehit maaşı ile kırk kanaat gecinen insanlar.

biraz buruk yüzler nedenini sormuyorlar artık sadece çocuklarının torunlarının geleceğini düşlüyorlar nasıl okunacak? nasıl bir iş sahibi olacaklar.Aslında istedikleri suan bir karın tokluğu ama annenin yaşı 30 küsür anne henüz bir aile olamamız yalnız kalmış ve bir sevgi görememiş 5. senesinde eşinin maaşı evlerinin kurumus bir ağac nasır gibi çatlamış toprak üzerin de duran çok sevdiği mehmet’i.Aslında oda bir kadın bir anne evlatları kadar oda yaşamayı hakediyor.hakettiği illaki yeniden bir evlilik değil, toprak ile uğraşmak kolay değil bir iş sahibi olup çocukları ile daha iyi bir yaşam.

Ali güzel ve çok akıllı bir çocuk , Ayşe ise bir o kadar güzel sacları uzun gözleri renkli güzel olmasınında bir anlamıda göçmen olmalarıdır.Ayşe bana saçlarım nasıl kıvanç amca diye sorduğunda yıldızlar gibi güzelim demiştim, nedenini sorduğunda yıldızlar dokunulamayan erişilmez güzelliğe sahiptir demiştim.Ali ile oturup bir sapan taşı yapmıştık çok sevmişti bununla çok güzel kuşlar vuracagını söylemişti ve ben ona asla sana zarar vermeyen hicbir canlıya kullanmamasını anlatmıstım, hayatında da bunu herzaman birinci tercihin olarak kullan demiştim.

Ali ihsan dede kendisi tarlacılık yapıyor sebze haline sabah 4 gibi gider alır sebzelerini o güzel rengarenk meyvelerini alır gelirdi, evin önünde dizerdi kasaları tek tek uğraşırdı torunlarını tablanın üzerine cıkartır hepsini onlara dizdirirdi cok eglenirlerdi.

Nazife teyze hani vardır ya pamuk neneler elleri pamuk yanakları pembe pembe her işi yapabilen anadolu kadını harika bir insan kızlarını torunlarına oldukca baglı birisiydi.

bu hayatta asla anadolu insanını yıldıramazsın 700 yıllık bu topraklarda asla of cekmedik asla bittik demedik sonunda kazanan bizler olacagız.                       Yazan:KıvanC

YORUM BIRAKIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editör Yazar dedi ki:

Emeğine sağlık Anadolu insanlarının gercek yaşamından alıntı gibi olmus.